Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bůh neexistuje

7. 2. 2010

Jeden muž přišel k holiči, aby se dal ostříhat a oholit jako obvykle. Začali si povídat, rozprávěli o mnohých rozličných věcech a tématech. Najednou se přišla řeč na téma Bůh.


Holič říká: "Podívejte se, já nevěřím, že Bůh existuje."

 


"Proč si to myslíte?" ptal se zákazník.


Holič: "Je to jednoduché, stačí vyjít na ulici a uvidíte, že Bůh neexistuje. No řekněte sám, kdyby existoval, bylo by tolik nemocných lidí? Bylo by tolik opuštěných dětí? Jestli skutečně exituje Báh, bylo by tolik trápení a bolesti? Jak můžu milovat Boha, který dopustí toto všechno...."


Zákazník se na chvíli zamyslel, ale neodpověděl, protože se nechtěl pouštět do hádky.
Holič skončil svoji práci a zákazník odešel. Jen co vyšel na ulici, uviděl muže s dlouhými vlasy, s dlouhou bradou, neupraveného a špinavého.ostříhané vlasy.

 

Bylo to velmi dávno, kdy tento muž měl naposledy ostříhané vlasy.


Zákazník se vrátil zpět k holiči a říká: Víte co? Holiči neexistují!!!"


Holič: "Jak to můžete říct?" ptá se holič překvapeně. "Já jsem holič a jsem tady. Právě jsem vás ostříhal a oholil."


"NE!" zvolal zákazník. "Holiči nexistují, protože kdyby byli, n
ebylo by tolik neupravených lidí s dlouhými vlasy a dlouhou bradou, jako ten muž venku!"


Holič: "Jéje! Holiči existují, to jen lidé je nevyhledají."


Zákazník: "Přesně!!! Je to tak. Bůh existuje. Jen lidé ho nenásledují,

ani ho nehledají. Proto je tolik bolesti a trápení na světě. Lidé si ubližují sami, jeden druhému, tak jako si můžou jeden druhému pomáhat."

 

 

   
   
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mail

(Martin, 11. 4. 2010 13:34)

Agnes, jestli chcete, mužete mi napsat na alcyone@centrum.cz

Pozdrav

(Agnes, 6. 4. 2010 20:57)

Děkuji za odpověď.
Pobavila mě myšlenka, která mě napadla při čtení odpovědi, kdy Ježíše nazýváte Tesař z Nazaretu. Jsem z generace, která dospěla v socialismu, zkušeností se těžko předávají, to se musí opravdu zažít: všechny ty kádrováky a posudky, rozdělování na dělnický a buržoazní původ. Napadlo mě, opravdu po prvé v životě, že Ježíš měl dělnický původ a většinu svého života pracoval jako dělník. No, a vidíte: marxismus-leninismus proto neměl pražádné pochopení.
Nicméně ráda bych si s vámi vyměnila pár emailů na vážnější téma, ale nenašla jsem vaši adresu. Škoda.

odpověď a můj názor

(MARTIN, 5. 4. 2010 21:05)

Položila jste mi velmi zajímavou a hlubokou otázku, Agnes, tím spíše, že je čas Velikonoční. Děkuji za ni.
Považuji se za křesťana, ale spíše z dob jejich rané fáze. Nepatřím k žádnému společenství, jež je nábožensky orientováno. Svůj kostel si nesu ve svém srdci.
Po Zemi chodilo mnoho moudrých, kteří hlásali Pravdy a nejeden může být velkým vzorem. Tesař z Nazaretu, jak Ježíše osobně rád nazývám (Jeho jméno míváme v ústech často a nevhod) je pro mne vzor ukazující cestu. On je cesta sama. Na kříži skončilo život mnoho lidí, připomeňme jen Spartakovo povstání, kdy kříže lemovali cesty. Ukřižovaný se musí zapřít o přibité nohy, aby se mohl nadechnout, neboť roztažené ruce tomu brání. Smrt je to krutá, bolestivá a umírání dlouhé (asi 3 dny). Jediný muž ze všech ukřižovaných, který nic neprovedl si ani slůvkem neztěžoval a ještě to neměl svým trýznitelům za zlé a všem ihned odpouštěl. Sami víme, jak nesnadné je mnohdy odpustit sobě samému, ne tak druhým, kteří se provinili proti nám. Odpustit v pravém smyslu, kdy "je to pryč, nikdy se to nestalo".
Mystika obecně má prameny ve velmi, velmi dávných dobách. Ještě před Chaldejci, ještě před Esejskými a ještě dříve než kdy praví stavitelé postavili pyramidy nejen v Gize (10 500 let př Kr.). Křesťanská mystika je jen odnoží původního kořene. Slýcháme o budhismu, taoismu, hermetismu, alchymii (duchovní cesta ne chemie) a mnohých jiných cestách. Čím více cest, tím větší riziko, že člověk zabloudí. Tesař z Nazaretu svým učením
a svým životem mezi lidmi ukázal jaká je cesta. Desatero přikázání je starý zákon. Ten platil dříve.(záměrně malými písmeny). Staré zákony neplatí, ale můžeme na nich stavět zákony nové. Nový Zákon nepsal Ježíš. 1.Nicejský koncil je známý. Nicméně Nový Zákon chápu jako Novou Smlouvu. Zákony dodržovat musíme, smlouvy můžeme. Jak Ježíš pravil i my můžeme dělat vše co On sám činil. Kdo chce ať poznává cestu, již nastínil Mistr, když chodil po Zemi. S poznáním bude zřetelněji vnímat stopy, které nám On zanechal. Ty nás pak povedou k větší lásce k sobě samým z niž vykvete Láska ke všemu živému i k celému Stvoření.


Dotaz

(Agnes, 4. 4. 2010 20:01)

Zajímalo by mě, jaký je váš názor na osobu a učení Ježíše a na křesťanskou mystiku. Děkuji za odpověď.